شبکه کامپیوتری متصل به دستگاه های الکترونیکی

شبکه چیست ؟🖧+معرفی انواع شبکه

شبکه چیست؟

شبکه کامپیوتری که در اصطلاح لاتین آن را Computer Network می نامند، یکی از مهم ترین ارکان حوزه فناوری اطلاعات به شمار می آید. همان گونه که می دانید، دنیای هیجان انگیز فناوری اطلاعات در عصر امروز با رشد بسیار قابل توجهی رو به رو شده است. به گونه ای که بسیاری از اخبار جهان به این حوزه متعلق می باشد.

کمتر کسی در دنیای امروز پیدا می شود که سر و کاری با شبکه های کامپیوتری نداشته و از این دنیای پر هیجان بی اطلاع باشد. حتی اگر روزانه برای مدت زمان کوتاهی دیتای تلفن همراه خود را وصل نموده و به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی پرداخته و یا امور مربوط به کسب و کارتان را انجام می دهید، می توان گفت شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که به شبکه متصل شده و از آن بهره می برید.

تعریف جامع شبکه

دسته ای از کامپیوترهایی که به یکدیگر متصل هستند، یک شبکه نامیده می شوند. کامپیوترهای مذکور می توانند از نوع کامپیوترهای شخصی و یا کامپیوترهای سرویس دهنده بوده که از طریق دستگاه هایی همچون روتر و مسیریاب به یکدیگر وصل شده و یک نتورک را تشکیل می دهند.

شبکه کامپیوتری تشکیل شده بین دستگاه های الکترونیکی
شبکه کامپیوتری تشکیل شده بین دستگاه های الکترونیکی

گفتنی است که دستگاه های متعدد و متنوعی همچون دوربین های مدار بسته، آی پی فون ها، تبلت ها، تلفن های هوشمند و کنسول های بازی به شبکه های کامپیوتری وصل می شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که امروزه اینترنت اشیاء زمینه ای را فراهم ساخته است که هر وسیله ای از امکان اتصال به اینترنت برخوردار باشد. بنابراین می توان گفت که تا چندین سال آینده شما هیچ وسیله ای را نخواهید یافت که با نتورک سر و کار نداشته و از آن استفاده نکند.

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که هدف از ایجاد شبکه کامپیوتری چیست؟

هدف از ایجاد شبکه های کامپیوتری

اصلی ترین هدف از تشکیل network به اشتراک گذاری منابع مختلف می باشد. بدین ترتیب می توانید به اشتراک گذاری پرینتر و فایل ها پرداخته، به نرم افزار اتوماسیون اداری بر روی وب دسترسی داشته و یا ایمیل ارسال نمایید. حتی در صورت به کارگیری تکنولوژی های VOIP و Video Conferance امکان برقراری ارتباطات صوتی و تصویری بر روی بستر اینترنت برای شما میسر خواهد بود.

حال که تا حدودی با شبکه و اهداف تشکیل آن آشنا شدید، وقت آن فرا رسیده است که به معرفی و بررسی اجزای تشکیل دهنده شبکه بپردازیم.

 

دسته بندی تجهیزات شبکه های کامپیوتری

همان گونه که پیش تر اشاره نمودیم، از اتصال کامپیوترهای متعدد به یکدیگر نتورک به وجود می آید. بر اساس همین تعریف می توان تجهیزات شبکه های کامپیوتری را به سه دسته دستگاه های متصل شونده همچون کلاینت، سرور و…، دستگاه های فراهم آورنده امکان اتصال نظیر سوئیچ و روتر و رسانه های ایجاد کننده امکان اتصال فیزیکی میان دستگاه ها مانند کابل و امواج تقسیم بندی نمود.

کلاینت 

دستگاه هایی که مورد استفاده کاربران یا به اصطلاح end-userها قرار می گیرند، تحت عنوان کلاینت نامگذاری می شوند. از جمله مهم ترین کلاینت ها می توان به کامپیوترهای شخصی، لپتاپ، تبلت و سایر ابزارهای از این قبیل اشاره نمود. به صورت حرفه ای تر می توان کلاینت را نقطه سرویس گیرنده در شبکه تعریف نمود.

سرور شبکه

سرورها دسته ای از کامپیوترهای قدرتمند هستند که وظیفه آن ها سرویس دهی در شبکه می باشد. از جمله مهم ترین سرویس های مذکور می توان به وب، ایمیل، فایل سرور و… اشاره کرد.

شبکه کامپیوتری کلاینت - سرور
کلاینت و سرور در یک شبکه کامپیوتری

سوئیچ های شبکه

سوئیچ ها دسته ای ازتجهیزات شبکه های کامپیوتری هستند که وظیفه اتصال اجزای مختلف شبکه به یکدیگر و تبادل گرافیک میان آن ها را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که تبادل نام برده به وسیله سوئیچ، در لایه 2 و بر اساس مک آدرس صورت می پذیرد.

مسیریاب یا روتر شبکه

مسیریاب ها که آن ها را تحت عنوان روتر نیز نامگذاری می کنند، دسته ای از تجهیزات کاربردی هستند که شبکه های کامپیوتری مختلف را به یکدیگر متصل می کنند. گفتنی است که اتصال مذکور و تبادل گرافیک بین شبکه های کامپیوتری مختلف بر اساس آدرس آی پی و Routing Table مسیریاب صورت می پذیرد.

ایجاد شبکه کامپیوتری از طریق روتر سوئیچ و هاب
سوئیچ و روتر در شبکه کامپیوتری

رسانه (تجهیزات اتصال شبکه)

به منظور برقراری اتصال فیزیکی میان کلیه تجهیزات فوق الذکر از رسانه استفاده می شود. کابل های مسی، فیبر نوری و یا امواج رادیویی در شبکه های وایرلس نمونه ای از رسانه های پر کاربرد هستند.

رسانه در یک شبکه کامپیوتری
نقش رسانه در شبکه کامپیوتری

اتصال به شبکه های گسترده

اتصال به شبکه ای گسترده که در دنیای نتورک تحت عنوان WAN Link نیز از آن یاد می شود، درگاهی ارتباطی است که به منظور اتصال یک نتورک به نتورک جهانی و یا دیگر نتورک های گسترده موجود مورد استفاده قرار می گیرد. درگاه مذکور می تواند از طریق تکنولوژی MPLS،ADSL و یا سایر فناوری ها عمل نماید.

اتصال به شبکه های گسترده
اتصال به شبکه های گسترده

انواع شبکه کامپیوتری بر اساس ابعاد

امکان دسته بندی Computer Networkها بر اساس استانداردهای متعدد و متنوعی میسر است. یکی از این دسته بندی ها بر مبنای ابعاد شبکه های کامپیوتری صورت می پذیرد. بر اساس این معیار شبکه های کامپیوتری به 6 دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

شبکه های محلی ( LAN )

ابعاد نتورک در این دسته بندی به گستردگی یک ساختمان می باشد. در این دسته بندی از تکنولوژی هایی همچون IEEE 02.3 (اترنت) و IEEE 802.11 (وای فای) بهره گرفته شده است. لازم به ذکر است که امروزه اکثر نتورک های سازمانی در این دسته قرار می گیرند.

یک شبکه کامپیوتری محلی LAN
شبکه محلی (LAN)

شبکه گسترده ( WAN )

در این دسته بندی امکان اتصال شبکه های گوناگون و متمایز از نظر جغرافیایی فراهم می گردد. از جمله مهم ترین نمونه های این دسته می توان به اتصال شعب یک سازمان به دفتر مرکزی از طریق لینک های وایرلس نقطه به نقطه اشاره نمود. جالب است بدانید که شبکه جهانی اینترنت بزرگترین WAN موجود در دنیای امروز به شمار می آید.

ایجاد یک شبکه کامپیوتری از نوع شبکه های گسترده
شبکه کامپیوتری گسترده (WAN)

شبکه بی سیم یا وایرلس ( WLAN )

یک شبکه وایرلس در ابعاد WAN را WLAN می نامند. یکی از نمونه های بارز این دسته بندی فراهم سازی امکان اتصال به اینترنت از طریق وای فای در یک مجتمع تجاری است.

شبکه کامپیوتری وایرلس یا بی سیم
شبکه بی سیم (Wireless LAN)

شبکه ذخیره سازی ( SAN )

شبکه ای که با به کارگیری فیبر نوری به منظور اتصال مطمئن و در عین حال تبادل پر سرعت اطلاعات میان سرور و دستگاه های ذخیره ساز ایجاد می گردد، SAN نامیده می شود.

شبکه کامپیوتری از نوع فیبرنوری
شبکه کامپیوتری فیبرنوری (SAN)

شبکه دانشگاهی ( CAN )

منظور از CAN مجموعه ای از شبکه های LAN متصل به هم در محوطه ای به اندازه 10 کیلومتر است که هر یک از شبکه هایLAN موجود در آن به یک ساختمان متعلق هستند. پردیس های دانشگاهی و شهرک های صنعتی مثال هایی روشن از این دسته بندی هستند.

شبکه کامپیوتری CAN
شبکه کامپیوتری CAN

شبکه منطقه ای یا شهری ( MAN )

این دسته از شبکه های کامپیوتری از CAN بزرگتر و از WAN کوچکتر هستند و غالبا در قسمتی از یک ناحیه شهری پیاده سازی می گردند.

شبکه کامپیوتری شهری
شبکه کامپیوتری شهری (MAN)

شبکه شخصی ( PAN )

این دسته از نتورک ها تا حدودی کوچکتر از LAN بوده و تحت عنوان WPAN نیز شناخته می شوند. از جمله بارزترین مثال های این دسته بندی می توان به اتصال دوربین به لپتاپ از طریق کابل یو اس بی اشاره نمود.

شبکه کامپیوتری PAN
شبکه کامپیوتری ایجاد شده بین دستگاه های الکترونیکی PAN

نصب و راه اندازی شبکه

نصب و راه اندازی شبکه به کامپیوتر این امکان را می دهد که کلیه قابلیت های خود را مورد استفاده قرار دهد. بدین ترتیب کاربران نیز می توانند به تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه دسترسی داشته و فایل ها و ابزارهای مورد نظر خود را با آنان به اشتراک بگذارند.

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که می خواهید با پیشرفت سریع در کار خود از سایر رقبایتان پیشی بگیرید، تاثیر قابل توجه راه اندازی نتورک را به منظور کسب رونق شغلی از یاد نبرید.

همان گونه که می دانید، نصب و راه اندازی شبکه کار ساده ای نبوده و از همین رو هر کسی از عهده انجام آن بر نمی آید. سپردن کار به کاردان بهترین گزینه برای افراد و کسب و کارهایی است که قصد راه اندازی شبکه دارند. امروزه یکی از بزرگترین دغدغه هایی که مدیران با آن رو به رو هستند، راه اندازی شبکه می باشد. اگرچه بسیاری از افراد بر این باورند که این نگرانی بی مورد است، اما ما معتقدیم این نگرانی زمانی بی مورد است که شما راه اندازی شبکه خود را به افراد حرفه ای بسپارید و بدین ترتیب بدون دغدغه و استرس به انجام سایر کارهایتان بپردازید.

یوزبرد؛ گزینه ای طلایی برای شما

لازم به ذکر است که پشتیبانی از شبکه و سرویس های متنوع آن یکی دیگر از ملزومات نتورک است که نگرانی ها بابت آن ذهن بسیاری از افراد و فعالان این حوزه را به خود مشغول ساخته است. شما می توانید در یک انتخاب طلایی کلیه امور نصب و راه اندازی و پشتیبانی از شبکه را به تیم متخصص یوزبورد؛ سامانه اعزام تعمیرکار به محل  بسپارید و از نتیجه اعتماد خود شگفت زده شوید!

توانایی های کارشناسان یوزبرد به همین جا ختم نشده و شما می توانید تعمیر مودم، تعمیر استوریج، تعمیر سوئیچ و… را با خیالی راحت به آن ها بسپارید. مودم سخت افزاری است که سیگنال های دیجیتال را به آنالوگ و سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کند. استوریج ها نیز یک یا چند هارد درایو با قابلیت اتصال دائمی به اینترنت می باشند. متخصصان یوزبرد در تعمیر این دسته از وسایل استاد هستند!

این تیم ماهر و حرفه ای در زمینه های گوناگونی همچون تعمیر کامپیوتر، موبایل و سایر دستگاه های موجود در زمینه تعمیرات شبکه نیز فعالیت داشته و با ارائه خدمات منحصر به فرد و بی نظیر موفق به کسب رضایت بسیاری از کاربران شده اند. بدون شک شما نیز با یک بار امتحان برای همیشه یوزبردی خواهید شد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن