انواع دوربین مداربسته

آشنایی با انواع دوربین مداربسته و ویژگی‌های مهم هر یک از آنها

دوربین مدار بسته چیست؟ انواع دوربین مدار بسته و کاربرد آنها؟ و سوالات مهم دیگری که باید پاسخ دقیق آنها را در خصوص دوربین مداربسته بدانید، تا در نهایت انتخاب آگاهانه و دقیقی داشته باشید. در این مقاله، بخشی از سوالات شما را پاسخ خواهیم داد. لطفا تا پایان مقاله، همراه ما باشید.

دوربین مداربسته، در واقع برای نظارت دقیق بر اماکن عمومی یا خصوصی جهت تامین امنیت بیشتر استفاده می‌شود که امروزه، مدل‌های متنوعی از آن وجود دارد. با رشد تکنولوژی، دوربین‌های مدرن و کاربردی اختراع شده‌اند که به خوبی نیاز مخاطبین را برای حفظ امنیت و آرامش بیشتر، رفع می‌کنند.

دوربین مداربسته لامپی چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

یکی از دوربین‌های مدار بسته که به دلیل ویژگی‌های خاص، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است، دوربین مدار بسته لامپی می‌باشد.

دوربین مدار بسته لامپی، دوربینی است که شکل ظاهری آن همانند لامپ‌های بزرگ و قدیمی حبابی بوده و در بدنۀ لامپ اتصالات دوربین تعبیه شده است. نمای کلی این نوع دوربین مدار بسته، کاملاً شبیه لامپ حبابی است که امکان تشخیص دوربین‌دار بودن، لامپ‌های این چنینی سخت است و به همین جهت جزء دوربین‌های پیشرفته و مدرن نام برده می‌شود.

محدودۀ دید این نوع دوربین، 360 درجه می‌باشد که به دلیل گستردگی فضای قابل مشاهده توسط دوربین، به این نوع دوربین مدار بسته، دوربین چشم ماهی یا (Fish Eye) نیز گفته می‌شود. نام‌های مختلفی برای این نوع دوربین عنوان می‌شود که از معروف‌ترین آنها دوربین لامپی مخفی، لامپ دوربین‌دار و دوربین لامپی می‌باشند. این دوربین، محدودۀ گسترده‌ای را حدوداً 70-80 متر مربع را پوشش می‌دهد و ضمناً کیفیت بسیار بالایی برای ضبط صدا و تصویر دارد و تنها با اتصال به اینترنت و نصب نرم افزار می‌توان کنترل بیشتری بر فضاهای مختلف داشت.

بررسی و شناخت دوربین مداربسته لامپیمداربسته لامپی و نحوه عملکرد آن
بررسی و شناخت دوربین مداربسته لامپیمداربسته لامپی و نحوه عملکرد آن

قطعات دوربین مداربسته

شاید تصور عموم از نصب دوربین، استفاده از تجهیزات متعدد و کابل‌کشی‌های طولانی باشد. اما با وجود دوربین لامپی، نیاز به چنین تجهیزاتی نخواهید داشت. تنها لازم است دوربین را به محل‌هایی که لامپ را وصل می‌کنید، متصل نمایید تا بدین شکل با جریان برق، دوربین به شکل درست عمل کند.  این دوربین در مدت زمان بسیار کوتاه با قیمت مناسب، نصب می‌شود. ضبط تصاویر و ویدیوها داخل حافظه جانبی متصل به دوربین انجام می‌شود که نگرانی از جهت در دسترس نبودن تصاویر یا ویدیوها، دیگر نخواهید داشت.

برای آنکه از راه دور، موقعیت امنیتی فضای مورد نظر را رَصَد کنید، کافی است به اینترنت متصل شده و از طریق گوشی موبایل بر عملکرد دوربین نظارت داشته باشید.

دوربین مداربسته تا چند روز ضبط می کند؟

مدت زمانی که یک دوربین مدار بسته امکان ضبط تصاویر و ویدیوها را دارد، به شرایط و عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. در دوربین مداربسته لامپی، به طور کلی، ضبط تصاویر و ویدیو بر روی یک حافظۀ 64 گیگابایتی، به مدت یک هفته انجام می‌شود که به صورت اتوماتیک بعد از یک هفته از حافظۀ دوربین پاک خواهد شد.

مشکل صدای دوربین مداربسته

هنگام نصب دوربین مدار بسته، ممکن است صداهای ناهنجاری نیز شنیده شود. دلایل مختلفی از سوی کارشناسان برای ایجاد این صداها عنوان شده است که برخی از دلایل ایجاد صدا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استفاده از هارد دیسک معیوب
 • عدم تنظیم نمودن هارد دیسک در دوربین مدار بسته
 • میزان ظرفیت حافظه برای ضبط کافی نباشد.
 • خرابی در اتصالات مربوط به شبکه
 • منبع تغذیه معیوب
 • فن خنک کننده آسیب دیده

از جمله عوامل تاثیرگذار در تولید صدای ناهنجار توسط دوربین مداربسته می‌باشند. هر چند در دوربین مدار بسته لامپی، برخی از این نکات ممکن است لحاظ نشود. اما آنچه که آشکار است، ضبط صدا در دوربین‌های لامپی با کیفیت خوبی انجام می‌شود و به ندرت چنین مشکلاتی روی می‌دهد.

مشکل صدای دوربین مداربسته
مشکل صدای دوربین مداربسته

دوربین مداربسته مادون قرمز چیست ؟

برای آنکه کنترل در شب، بر امکان مختلف شهری یا خصوصی بیشتر باشد، نصب دوربین‌های مداربسته مادون قرمز رونق بیشتری داشته است. دوربین‌ مدار بسته مادون قرمز، جزء دوربین‌های دید در شب نیز محسوب می‌شود. در این نوع دوربین مدار بسته از چراغ‌های با کیفیت LED، برای ضبط تصاویر در شب استفاده شده است که تمام جزییات ریز و غیر قابل مشاهده توسط انسان را به کمک امواج مادون قرمز، ضبط خواهد کرد.

دوربین مداربسته مادون قرمز
دوربین مداربسته مادون قرمز چیست ؟

محافظت از دوربین مداربسته

از جمله راهکارهای موثر در محافظت از انواع دوربین مدار بسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوربین مدار بسته در فاصلۀ مناسبی نصب شود. توجه به این نکته، مانع از دسترسی خرابکاران و سارقین به دوربین خواهد شد.
 • کابل‌کشی توکار و استفاده از تجهیزات با کیفیت نگهدارندۀ اتصالات دوربین. برای آنکه تمام قطعات و تجهیزات مثل کابل دوربین از آسیب به دور باشند، بهتر است از پلکسی یا داکت برای محافظت از کابل‌ها استفاده نمایید.
 • از نصب دوربین روی فلزات جلوگیری کنید. این نکته برای زمان‌هایی که هوا ابری است و رعد و برق زیادی از آسمان ساطع می‌شود، مهم خواهد بود. نارسانا بودن قطعۀ اتصالی به دوربین، مانع از روی دادن اتفاقات ناگوار خواهد شد.
 • از محافظ برقی با کیفیت برای راه‌اندازی دوربین و جلوگیری از تاثیر منفی، نوسانات ولتاژ یا برقی استفاده کنید.
 • دوربین مدار بسته را در معرض نور شدید خورشید قرار دهید. به مرور زمان، از کارایی و عملکرد مفید آن کاسته خواهد شد.

مدت زمان نگهداری تصاویر دوربین مداربسته

بسیاری از دوبین‌های مدار بسته موجود در بازار، مدت زمان متفاوتی برای ضبط تصاویر دارند. عواملی مانند: ظرفیت یا تعداد هارد دیسک،  تعداد دوربین‌های فعال در محیط، میزان وضوح یا رزولوشن دوربین و انواع حالت ضبط دوربین، از جمله دلایل اختلاف زمانی در ضبط و نگهداری تصاویر توسط انواع دوربین مدار بسته است.

معمولاً برای آنکه دوربین مدار بسته، تصاویر بیشتری را نگهداری کند، نیاز به تعداد هارد دیسک‌های بیشتر یا با ظرفیت بالاتر خواهد داشت. در کنار این دو مشخصه، بهتر است گزینه‌های دیگر را نیز مورد توجه قرار دهید تا زمان بیشتری برای ضبط تصاویر، هنگام نصب توسط نصاب دوربین لحاظ شود.

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

برای آنکه ضبط تصاویر و ویدیوها به شکل درست توسط دوربین مدار بسته انجام شود، باید تنظیمات دقیق آن را انجام دهید. برای آنکه تنظیمات اِعمال شوند، در گام اول وارد صفحۀ اصلی دوربین مدار بسته شوید، سپس گزینۀ منو (Menu) را انتخاب کنید.

در گام دوم، در قسمت (Storage)، وارد قسمت دیگری به نام (Recording) شده، سپس در این قسمت (Select Camera)، دوربین فعال را انتخاب کنید.

در گام سوم، گزینۀ (Enable Schedule) را انتخاب نمایید تا فعال شود. برای آنکه مدت زمان یا بازۀ زمانی مشخصی برای شروع ضبط فیلم را تعیین کنید، باید گزینۀ (Pre-Record) را فعال کنید.

اگر نیاز به تکرار ضبط ویدیو یا تصاویر، براساس جدول زمان‌بندی خاصی را دارید بهتر است گزینۀ (Enable Redundant Recording) را انتخاب نمایید.

 تنظیمات ضبط دوربین مداربسته
تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن