دستگاه استوریج شبکه که برای ذخیره سازی استفاده می شود

استوریج شبکه چیست ؟ +معرفی 3 نوع storage شبکه

بدون شک اگر شما هم جزء علاقه مندان به دنیای تکنولوژی باشید، بارها و بارها نام استوریج شبکه را شنیده اید. آیا می دانید استوریج چیست؟ استوریج که در اصطلاح لاتین آن را Storage نامگذاری می کنند، به معنای ذخیره ساز بوده و به هرگونه دستگاهی اطلاق می گردد که وظیفه ذخیره سازی اطلاعات را بر عهده داشته باشد. این دستگاه ها به سیستم های گوناگون متصل شده و به ذخیره سازی مطمئن و حجیم اطلاعات می پردازند.

همان گونه که می دانید، تکنولوژی در دنیای امروز با پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی رو به رو شده است. این پیشرفت به تکنولوژی ذخیره سازی نیز سرایت کرده و موجب شده است که دستگاه های ذخیره ساز اهمیت بسیار بالایی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیدا کنند.

گفتنی است که در سال های اخیر فناوری ذخیره سازی رو به تکامل نهاده و سازندگان متعدد و متنوعی به ارائه پیشنهادات مختلف در این حوزه پرداخته اند. در این سال ها درایو دیسک های داخلی موفق شده اند از چند مگابایت به چندین ترابایت ارتقا پیدا کرده و سیستم های SCSI و SATA نیز به گزینه های متعددی دست پیدا کنند.

لازم به ذکر است که روش های مختلفی به منظور ذخیره سازی اطلاعات وجود دارند که اصلی ترین تفاوت های آنان تفاوت در هزینه راه اندازی اولیه، نحوه ذخیره سازی ونحوه اضافه کردن می باشد. از جمله مهم ترین این روش ها می توان به سه روش اصلی SAN، DAS و  NAS اشاره نمود.

حال که تا حدودی با استوریج آشنا شدیم، وقت آن فرا رسیده است که به معرفی انواع استوریج بپردازیم.

دستگاه ذخیره سازی شبکه
دستگاه استوریج شبکه

معرفی انواع استوریج شبکه

جالب و در عین حال لازم است بدانید که ذخیره سازی اطلاعات به یکی از بزرگترین چالش های دنیای امروز تبدیل شده است که اکثر مجموعه ها با آن رو به رو هستند. بیشتر اوقات مدیران شبکه در زمان طراحی اولیه شبکه یک سازمان و یا به روزرسانی و بهینه سازی آن با مشکلاتی از قبیل مسائل مربوط به ذخیره سازی اطلاعات مواجه می شوند.

به یاد داشته باشید که یکی از حائز اهمیت ترین موضوعات در طراحی زیرساخت ها و سرویس های شبکه در نظر گرفتن استوریج شبکه مناسب می باشد. در این رابطه جالب است بدانید که تجهیزات ذخیره سازی مخصوص سرور و شبکه را به دو گروه مختلف تقسیم می کنند که در ادامه به معرفی مختصر آن ها خواهیم پرداخت: مطالعه بیشتر

تجهیزات ذخیره سازی داخلی

تجهیزات ذخیره سازی داخلی شامل انواع هارد دیسک ها و متعلقات آن ها می باشد. گفتنی است که این دسته از تجهیزات در قسمت داخلی کیس نصب می گردند.

تجهیزات ذخیره سازی خارجی

در مقابل تجهیزات ذخیره سازی داخلی، تجهیزات ذخیره سازی خارجی قرار دارند که شامل انواع دستگاه های ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسک و نوار مغناطیسی هستند. گفتنی است که این دسته از تجهیزات ذخیره سازی به عنوان تجهیزات مکمل به سرور یا شبکه وصل می گردند تا بدین ترتیب فضای بیشتری به منظور ذخیره سازی اطلاعات در دسترس باشد. یکی از شرکت های معروف تولید کننده تجهیزات ذخیره ساز شبکه کمپانی کیونپ qnap است. برای خرید تجهیزات کیونپ می توانید به سایت شبکه ارغوان ( https://arghavannet.com/) مراجعه کنید.

بحث اصلی ما در این مطلب تجهیزات ذخیره سازی خارجی می باشد. لازم به ذکر است که تجهیزات ذخیره سازی خارجی مبتنی بر هارد دیسک را بر اساس ساختار ارتباطی، زیر ساخت سخت افزاری، سیستم عامل و نرم افزارهای مورد نیاز و کاربری به سه دسته SAN، NAS و DAS تقسیم بندی می نمایند. در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از انواع استوریج نامبرده می پردازیم.

مقایسه انواع استوریج شبکه
مقایسه انواع استوریج شبکه

DAS

یکی از انواع استوریج ذخیره سازی Direct Attached Storage یا به اختصار DAS می باشد که یک استوریج دیجیتالی بوده و مستقیما به کامپیوتر یا سرور اتصال پیدا می کند. در واقع می توان گفت که سرور وظیفه کنترل و مدیریت سخت افزاری استوریج مذکور را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که تکنولوژی DAS هنگامی به کار گرفته می شود که حجم اطلاعات مورد نیاز کاربران از حجم هارد دیسک نصب شده بر روی سرور بیشتر باشد. در چنین شرایطی با افزودن یک DAS Storage به افزایش تعداد هاردهای تحت مدیریت سرور پرداخته و بدین ترتیب فضای کافی برای ذخیره سازی اطلاعات ر ا فراهم می سازند. در این حالت سرور رابط میان استوریج با دیگر تجهیزات موجود در شبکه می باشد.

لازم به ذکر است که سطح دسترسی سرور در این نوع فضای ذخیره سازی Block Level بوده و بدین ترتیب کارهایی نظیر فرمت و خواندن و نوشتن اطلاعات توسط خود سرور صورت می پذیرد. هارد دیسک های اکسترنال بارزترین نمونه DAS Storage ها هستند.

از جمله مهم ترین مزایای DAS که زمینه محبوبیت آن در میان کاربران را فراهم نموده است، می توان به سادگی و کم هزینه بودن آن اشاره کرد. برای به کارگیری این استوریج کافی است نسبت به خرید دستگاه و کابل اقدام نموده و سپس دستگاه را به سرور وصل کنید. اگر قصد انجام تنظیمات Raid و پارتیشن ها را دارید، باید از پنل مدیریتی سرور خود استفاده کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که DAS Storage ها ارزان ترین نوع استوریج های موجود در بازار هستند.

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که استفاده از تکنولوژی DAS در چه شرایطی توصیه می گردد؟

گفتنی است که استفاده از DAS در یک مجموعه غالبا به منظور ذخیره مستقیم اطلاعات در یک سرور که نیازمند مدیریت، کنترل و به کارگیری آن در سایر نقاط شبکه نیست، توصیه می شود.

DAS از انواع استوریج شبکه
DAS – از انواع استوریج شبکه

SAN

لازم به ذکر است که Storage Area Network که به اختصار آن را SAN می نامند، یکی دیگر از استوریج های موجود است که دسترسی آن Block Level بوده و نحوه عملکرد آن به شکلی است که سرورهای وصل شده امکان دسترسی مستقیم و بدون واسطه به بلاک های هارد دیسک را دارا می باشند. گفتنی است که روش مذکور از سرعت قابل توجهی برخوردار می باشد.

استوریج های SAN برای کاربردهای متعدد و متنوعی همچون ذخیره سازی سریع فایل، پایگاه داده، فضای مربوط به فایل سیستم VM Ware و… مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جا که فضای قرار گرفته در اختیار سرورها از طریق SAN به صورت خام Block Level است،کاربران قادر به ذخیره سازی انواع فایل سیستم ها در این فضا خواهند بود.

جالب است بدانید که ساختار ارتباطی سرورهای با ذخیره سازی SAN بسیار مشابه آن دسته از سرورهایی هستند که از DAS Storage استفاده می کنند. همین امر موجب شده است که استوریج های SAN در سازمان های بزرگی که تعداد فراوانی سرور دارند، در مقایسه با DAS Storage ها کارایی و انعطاف پذیری بیشتری را به نمایش بگذارند.

گفتنی است که SAN Storage ها استوریج هایی بسیار پر کاربرد به منظور انجام فرآیند بکاپ گیری و پیاده سازی Disaster Recovery می باشند. غالبا این دسته از Storage ها را برای انجام کلاسترینگ در شبکه های بزرگ مورد استفاده قرار می دهند.

SAN از انواع استوریج شبکه
SAN – از انواع استوریج شبکه

NAS

یکی دیگر از انواع استوریج ها Network Area Storage است که آن را با اختصار NAS نیز می شناسند. امروزه این دستگاه پر کاربرد به یکی از محبوب ترین سیستم های ذخیره سازی اطلاعات در سراسر دنیا تبدیل شده است. جالب است بدانید که این دستگاه ها خود به صورت یک سرور عمل کرده و زمینه نصب تعداد زیادی هارد را بر روی خود میسر می سازند. لازم به ذکر است که این هاردها باید متناسب با نوع و مدل استوریج باشند. تمامی عملیات مدیریت هارد دیسک ها و فضاهای ذخیره سازی اطلاعات به وسیله سیستم عامل دستگاه استوریج صورت می پذیرد.

گفتنی است که تمامی دستگاه های ذخیره سازی شبکه NAS بر پروتکل های TCP/IP مبتنی بوده و با به کارگیری ساختار IP Address قابل دسترسی می باشند. از آن جا که پروتکل های دسترسی به این استوریج پروتکل های File-Based بوده و قادر به پشتیبانی از قابلیت ذخیره سازی اطلاعات در قالب پروتکل های ذخیره سازی NFS و CIFS هستند، کلاینت ها با هر سیستم عاملی این امکان را دارند که به فایل ها و منابع مستقر بر روی NSA در قالب فایل های تحت شبکه دست پیدا نمایند. به عبارت دیگر می توان گفت هنگامی که کاربران به یک NSA وصل می شوند، گویا به یک Shared Folder وصل شده اند.

جالب است بدانید که NSA را غالبا به منظور مدیریت متمرکز فایل های سازمانی و به اشتراک گذاشتن آن ها برای کاربران مورد استفاده قرار می دهند. سرویس های اشتراک گذاری فایل های NSA قرار داده شده در اختیار کاربران زمینه کاهش پیچیدگی های مدیریتی فایل سرور و محدودیت فضای روی دیسک های محلی را فراهم می سازند. این امر همچنین موجب بهبود ساختار ذخیره سازی اطلاعات شده و از سوی دیگر با تجمیع اطلاعات در شبکه باعث کاهش پراکندگی آن ها می شود.

از جمله مهم ترین مزایای NSA در مقایسه با DSA می توان سادگی در اشتراک گذاری فایل ها بین چند کاربر را نام برد. این موضوع موجب بالا رفتن سرعت سیستم نسبت به فایل سرورهای سنتی می شود.

NAS از انواع استوریج شبکه
NAS – از انواع استوریج شبکه

یوزبرد؛ پیشنهادی طلایی برای شما!

خرابی استوریج یکی از بزرگترین مشکلاتی است که کاربران را به دردسر می اندازد. گفتنی است که تعمیر استوریج نیازمند دانش و مهارت بوده و انجام آن از عهده هر کسی بر نمی آید. اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که خرابی استوریج موجب آزردگی شماشده است، ما به شما کلینیک یوزبرد؛ سامانه اعزام تعمیرکار به محل را پیشنهاد می دهیم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن