مودم تی پی لینک

کاربرد انواع مودم + معرفی بهترین برندهای مودم 1400

شاید شما هم به آن دسته از افرادی تعلق داشته باشید که تاکنون بارها و بارها با جمله ” به منظور اتصال به اینترنت یک مودم تهیه نمایید”، مواجه شده اید. همان گونه که می دانید، زندگی ما در دنیای امروز با تکنولوژی های گوناگون در هم آمیخته است. از همین رو همه ما به طور خواسته و یا ناخواسته ملزم به استفاده از اینترنت هستیم. Modem یکی از ملزوماتی است که دسترسی ما به اینترنت را ساده تر می کند.

مودم که امروزه در اکثر منازل و سازمان ها یافت می شود، اختصاری برگرفته از اصطلاح Modulator/Demodulator بوده و دستگاهی سخت افزاری است که سیگنال های آنالوگ را به سیگنال های دیجیتال و سیگنال های دیجیتال را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند. اصلی ترین هدف این کار پدید آمدن سیگنالی با قابلیت انتقال و رنگ شایی به منظور تولید مجدد اطلاعات دیجیتالی اصل می باشد.

به عبارت ساده تر می توان گفت که Modem داده های دریافتی از رساننده خدمات اینترنتی یا به عبارت دیگر ISP را به داده هایی تبدیل می کند که توسط گوشی هوشمند، لپتاپ و دیگر تجهیزات شبکه قابل استفاده هستند.

مودم ها نیز به منظور اتصال دو رایانه به هم از طریق خطوط مختلف مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که هر یک از دو رایانه مذکور می توانند راهی به یک شبکه کامپیوتری باشند.

خدمات یوزبرد : تعمیر مودم 

آشنایی با انواع مودم

جالب و در عین حال لازم است بدانید که Modem ها در انواع متعدد و متنوعی موجود هستند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع مودم ها خواهیم پرداخت.

مودم های داخلی

مودم های داخلی دسته ای از دستگاه های موجود هستند که به شکل یک پردازنده و یا تراشه جداگانه به طور یکپارچه در ساختار داخلی دستگاه هایی نظیر موبایل و لپتاپ تعبیه می گردند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که شما هم جزء صاحبان Modem های داخلی هستید. حال شاید بپرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟!

همین که اتصال تلفن همراه شما به اینترنت از طریق اوپراتورهای ایرانسل و همراه اول صورت می پذیرد، می توان گفت که در ساختار درونی گوشی شما یک Modem داخلی قرار دارد. در چنین حالتی اتصال مودم به مودم صورت پذیرفته است.

مودم های خارجی

در مقابل Modem های داخلی، نوع خارجی این سخت افزار قرار دارد که دستگاهی مستقل بوده و زمینه اتصال سایر دستگاه ها به اینترنت را فراهم می سازد.

مودم بی سیم
مودم بی سیم

کاربرد انواع مودم رایج در بازارهای داخلی

مودم های موجود در بازارهای داخلی نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند که کاربردهای متنوعی دارند. در ادامه به شرح مختصر کاربرد انواع مودم های رایج در بازار داخلی خواهیم پرداخت.

مودم ADSL

یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین انواع Modemهای اینترنت، نوع ADSL این دستگاه بوده که از ساختاری متفاوت به منظور برقراری ارتباط برخوردار می باشد. اتصال دستگاه مذکور از طریق به کارگیری پورت تلفن و ISP صورت پذیرفته و اتصال کاربر به اینترنت پس از تایید اطلاعات پیکربندی انجام می شود. در این نوع مودم انتقال داده ها به دو شکل سیمی با به کارگیری پورت LAN و بی سیم به وسیله فناوری وای فای قابل انجام  است.

لازم به ذکر است که این دسته از Modemها زمینه ای را فراهم می سازند که چندین موبایل، لپتاپ و وسایلی از این قبیل به صورت سیمی و یا بی سیم به طور همزمان به آن ها وصل شده و از اینترنت استفاده نمایند.

مودم VDSL

نحوه به کارگیری این دسته از Modem ها تقریبا مشابه نوع ADSL آن ها است. یکی از تفاوت های موجود در این زمینه این است که مسیر انتقال داده ها در نوع VDSL از ISP به منزل یا محل کار با به کارگیری فیبرهای نوری شکل می گیرد. لازم به ذکر است که پهنای باند و سرعت دستگاه های VDSL در مقایسه با نوع ADSL آن ها به مراتب بیشتر می باشد.

مودم WiMax

جالب و در عین حال لازم است بدانید که فناوری وایمکس نخستین بستر اینترنت بدون احتیاج به خطوط تلفن است که بدون هیچ محدودیتی و به صورت فراگیر در اختیار کاربران قرار داده شده است. پایه گذاری مودم مذکور به سال 2001 میلادی بر می گردد. در آن زمان پهنای باند دستگاه مذکور 30 تا 40 مگابیت بر ثانیه بود. پس از گذشت مدتی آخرین ورژن وایمکس با پهنای باند 100 مگابیت بر ثانیه ارائه شد.

مودم 3G/4G LTE

این دسته از مودم ها یکی از کاربردی ترین دستگاه های موجود در بازار هستند. کاربران با به کارگیری Modem های 3G و 4G از طریق سرویس دهی موبایل و وایرلس بودن امکان اتصال به اینترنت را خواهند داشت. در این مورد اپراتورهای ارائه دهنده خدمات موبایل همچون همراه اول و ایرانسل با استفاده از ایستگاه های فرستنده امواج یا به عبارت دیگر BTS زمینه ای را فراهم می سازند که امکان اتصال به اینترنت نسل سه و چهار برای کاربران میسر گردد. لازم به ذکر است که سرعت و پهنای باند نسل 3 و نسل 4 موجب بروز تفاوت در میان آن ها شده است.

مودم TD-LTE

ارائه این دسته از مودم ها برای دستگاه های قابل حمل نظیر تلفن های همراه هوشمند و Modem های اختصاصی صورت پذیرفته است. جالب است بدانید که فناوری TD-LTE نسخه ثابت فناوری LTE می باشد که توسط مودم های اختصاصی به کار گرفته می شود.

مودم TP-Link از انواع مودم
مودم TP-Link

با انواع برندها آشنا شوید!

اگر شما هم به آن گروه از افرادی متعلق هستید که قصد خرید Modem دارید، اما با انواع برندهای موجود آشنایی ندارید، ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید!

عوامل متعدد و متنوعی دست به دست هم داده و زمینه ای را فراهم می سازند که یک Modem موفق به کسب محبوبیتی چشمگیر در میان کاربران شود. بهترین برندهای موجود در این زمینه عبارتند از:

لازم به ذکر است که امروزه اپراتورهای تلفن همراه اقدام به ارائه مودم هایی نموده اند که تنها قابلیت پشتیبانی از اینترنت سیمکارت مربوط به همان اپراتور را دارند. شما می توانید با توجه به نیاز خود نسبت به خرید هر یک از برندهای فوق الذکر اقدام نموده و نهایت لذت را در دسترسی به اینترنت تجربه نمایید.

مودم دی لینک از انواع مودم
مودم دی لینک

آشنایی با بخش های مختلف Modem

مودم ها از اتصال بخش های مختلفی تشکیل شده اند. هر یک از این قسمت ها عهده دار وظیفه ای خاص هستند که در راستای دستیابی دستگاه به هدف نهایی عمل می کند. در ادامه به معرفی و بررسی مختصر برخی از بخش های تشکیل دهنده مودم خواهیم پرداخت.

منبع تغذیه مودم

منبع تغذیه یکی از مهم ترین بخش های دستگاه مذکور است که اصلی ترین وظیفه آن تبدیل ولتاژ برق شهری به ولتاژ مورد نیاز مدارهای Modem می باشد.

تراشه مودم

تراشه وظیفه تبدیل دو طرفه سیگنال های دیجیتال و آنالوگ پیوسته را بر عهده دارد. در صورت عدم وجود تراشه در ساختار دستگاه، وجود تعداد زیادی ترانزیستور ضروری می باشد.

پردازنده مودم

پردازنده مرکز دستگاه محسوب شده و موظف به کنترل نمودن تمام بخش های آن می باشد.

چراغ های مودم

با نگاه کردن به یک Modem متوجه وجود چراغ هایی بر روی بدنه آن می شوید. این چراغ ها عبارتند از: چراغ پاور، چراغ ADSL، چراغ اینترنت، چراغ وای فای، چراغ WPS و چراغ های LAN

اجزای یک مودم دی لینک
اجزای یک مودم

تنظیمات مودم

به یاد داشته باشید که ورود به مودم کار چندان دشواری نیست. شما با ورود به دستگاه می توانید به صفحه ای نظیر تنظیمات رفته و به اعمال پیکربندی های لازم بپردازید. تنظیمات دستگاه شامل پیکربندی اولیه، تغییر رمز وای فای، اعمال تنظیمات مک آدرس، ریست دستگاه و… می باشد. بدین منظور کافی است IP مودم را در مرورگر وارد نموده و به صفحه تنظیمات راه پیدا کنید.

خرابی مودم

گاهی اوقات پیش می آید که دستگاه به دلایل گوناگون خراب شده و قادر به ارائه خدمت نیست. در چنین شرایطی شما دو راه دارید یا اقدام به تعویض مودم خود کنید که هزینه آن شاید برای شما سنگین باشد و یا برای رفع خرابی های مودم خود آن را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید. یوزبرد؛ اولین سامانه عزام تمیرکار به محل می باشد. تمامی تعمیرات شبکه  بصورت کاملا تخصصی توسط کارشناسان مجرب یوزبرد در سراسر ایران انجام می شود.

مودم دی لینک از انواع مودم
مودم d-link

یوزبردی شوید!

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که قادر به نصب و راه اندازی و انجام تنظیمات مودم خود نیستید و یا از خراب شدن های گاه و بی گاه دستگاه خود به ستوه آمدید، کافی است یوزبردی شوید و با خیال راحت انجام کلیه امور مربوط به دستگاهتان را به متخصصان فعال در یوزبرد بسپارید. یوزبرد با بهره مندی از تیمی مجرب و ماهر آماده خدمت رسانی تمام وقت به شما عزیزان می باشد. جهت مشاوره رایگان با شماره: 02186046771 و یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات در محل درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن