سوئیچ شبکه چیست ؟ آشنایی با انواع سوئیچ شبکه و کاربرد آن

سوئیچ شبکه چیست ؟ 🖧+ آشنایی با کاربرد انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه قطعه ای سخت افزاری و کوچک است که وظیفه آن متمرکز سازی ارتباطات صورت گرفته بین چندین دستگاه و ابزار ارتباطی در یک شبکه LAN است. پیش تر و قبل از این که روترهای پهن باند متداول گردند، به کارگیری سوئیچی مجزا و مستقل در شبکه های خانگی بسیار رایج بود. این در حالی است که با ظهور روترهای پهن باند سوئیچ های اترنتی به صورت مستقیم و به عنوان بخشی از هسته حافظه در داخل روترهای مذکور مستقر شده اند. با این اوصاف هنوز هم شرکت ها و مراکز داده سوئیچ های شبکه ای سطح بالا را در جاهای مختلف مورد استفاده قرار می دهند.

سوئیچ شبکه قطعه ای سخت افزاری و کوچک است که وظیفه آن متمرکز سازی ارتباطات صورت گرفته بین چندین دستگاه و ابزار ارتباطی در یک شبکه LAN است.

تکنولوژی سوئیچ شبکه و نقش آن در راه اندازی شبکه های بی سیم

اگرچه امکانات متعدد و قابلیت های متنوع سوئیچینگ در بسیاری از شبکه ها نظیر شبکه ATM و Token Ring موجود می باشد، اما امروزه استفاده از سوئیچ های اترنتی بسیار رایج تر می باشد. به عنوان مثال سوئیچ های اترنتی Mainstream می توانند سرعت های یک گیگابیت بر ثانیه به ازای هر لینک را پشتیبانی نمایند. این در حالی است که سوئیچ های سطح بالای به کار گرفته شده در مراکز داده ای عمدتا قادر به پشتیبانی از سرعت های 10 گیگابیت بر ثانیه هستند.

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که نقش سوئیچ شبکه در راه اندازی شبکه های بی سیم چیست؟

جالب و در عین حال لازم است بدانید که سوئیچ شبکه می تواند از اکثر دستگاه ها و وسایل ارتباطی پشتیبانی نماید. به گونه ای که سوئیچ شبکه می تواند 4 یا 8 کانکشن را برای دستگاه های اترنتی تامین نماید. این در حالی است که سوئیچ های به کار رفته شده در شرکت ها قادر به پشتیبانی از 32 تا 128 کانکشن هستند. لازم به ذکر است که امکان برقراری ارتباط بین سوئیچ های شبکه و متصل سازی آن ها به یکدیگر نیز میسر می باشد. گفتنی است که عمل مذکور تحت روشی به نام daisy chaining انجام می شود. به موجب روش نام برده به مرور تعداد بیشتری از دستگاه ها و وسایل ارتباطی به یک شبکه LAN اضافه می شود.

درخواست تعمیر ات شبکه در یوزبرد؛ تماس بگیرید :02186046771

سوئیچ شبکه سیسکو
سوئیچ شبکه سیسکو

انواع سوئیچ شبکه

لازم به ذکر است که سوئیچ های شبکه درست مانند سوئیچ های موجود در روتر کاربران خانگی به جز نیاز به اتصال به برق، به هیچ گونه پیکربندی خاصی احتیاج ندارند. البته سوئیچ های گران قیمتی که غالبا در شرکت ها مورد استفاده قرار گرفته و قادر به ارائه قابلیت های به مراتب سطح بالاتری هستند، امکان کنترل و مدیریت شوندگی را نیز فراهم می سازند.

سوئیچ شبکه را به دو نوع سوئیچ شبکه مدیریت شونده و سوئیچ شبکه غیر مدیریت شونده تقسیم بندی می کنند. ساخت سوئیچ شبکه مدیریت شونده متداول بر اساس کنترل پذیری و از طریق واسط های خط فرمانی به سبک یونیکس صورت می پذیرد. سوئیچ های مرسوم Smart Switch دسته ای از سوئیچ های مذکور هستند. این سوئیچ شبکه عمدتا در شرکت های نو ظهور و رده میانی مورد استقبال فراوان قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این سوئیچ ها مانند روترهای خانگی از قابلیت پشتیبانی از واسط های وب محور برخوردار هستند.

سوئیچ شبکه کامپیوتری
سوئیچ شبکه کامپیوتری

سوئیچ شبکه مدیریت شده

سوئیچ های شبکه مدیریتی شرایطی را برای کانفیگ نمودن شبکه مهیا می سازند که از توان شناسایی و مدیریت عملکردها برخوردار می باشد. گفتنی است که این موضوع در زمان شناسایی مشکلات بسیار حائز اهمیت می باشد. در زمان مشاهده ترافیک multi-cast در شبکه و خرابی هایی که منجر به پرداخت هزینه های گزاف می شود، استفاده از سوئیچ شبکه مدیریتی بر نوع غیر مدیریتی آن ارجحیت دارد. این در حالی است که سوئیچ های غیر مدیریتی نیز بسیار کاربردی بوده و راه حلی مقرون به صرفه به شمار می روند.

البته نوع غیر مدیریتی سوئیچ های مذکور قادر به ارائه ویژگی های ذکر شده نبوده و بلافاصله پس از اتصال به برق روشن شده و فعالیت خود را آغاز می نمایند.

به یاد داشته باشید که نکته مهم در این زمینه انتخاب سوئیچ شبکه متناسب با برنامه های خاص آن می باشد. به عنوان یک مثال ساده و کاربردی می توان گفت که در یک محیط صنعتی ناهمگون سوئیچ های صنعتی اترنت از آن رو که قادر به فراهم سازی اعتماد برای شبکه در سخت ترین شرایط جوی هستند، می توانند تضمین بالاتر و قابل قبول تری را برای شبکه ایجاد نمایند.

ویژگی های سوئیچ شبکه مدیریت شده

یکی از مهم ترین ویژگی های سوئیچ شبکه مدیریت شده برخورداری از QOS می باشد. به موجب این ویژگی سوئیچ پهنای باند زیر مجموعه های داده را در اولویت قرار داده و این مجوز را صادر می نماید که پهنای باند بیشتری به شبکه تخصیص داده شده و بدین ترتیب این اطمینان کسب گردد که IP داده بدون ایراد وارد شده و داده سنسور را با به کارگیری کمترین پهنای باند بدون وقفه به دست آورند.

از دیگر ویژگی های مهم سوئیچ شبکه مدیریت شونده می توان به پشتیبانی از ویژگی SNMP یا به عبارت دیگر پروتکل مدیریت آسان شبکه اشاره نمود. این ویژگی از طریق Agent های جاسازی شده پشتیبانی می گردد. امکان مدیریت این سوئیچ ها به عنوان یک گروه میسر می باشد.

برخورداری از یک پروتکل اضافی همچون RSTP یکی دیگر از خصوصیات سوئیچ شبکه مدیریت شونده است. این پروتکل قادر به ارائه مسیر کابلی جایگزین بوده و به پیشگیری از موقعیت های LOOP ایجاد کننده مشکل در عملکرد شبکه می پردازد.

سوئیچ شبکه مدیریت شونده از ویژگی VLAN و LACP نیز برخوردار بوده و از همین رو می تواند زمینه ایجاد یک شبکه قابل اعتماد با سرعت بالا را فراهم سازد.

کاربرد سوئیچ شبکه مدیریت شونده و محل به کارگیری آن

سوئیچ شبکه مدیریتی غالبا برای کاربرانی که زمان پاسخ دهی آن ها میلی ثانیه است، مورد استفاده قرار می گیرد. این سوئیچ ها به خصوص در سازمان هایی که نیازمند عیب یابی شبکه هایشان از راه دور هستند، به کار گرفته می شوند. لازم به ذکر است که سوئیچ های شبکه مدیریتی به مدیران این امکان را می دهند که بتوانند به یک عملکرد بهینه و قابل اعتماد در شبکه خود دست پیدا کنند.

لازم است که سوئیچ های مدیریتی در هر شبکه یا قسمتی از آن که نیازمند نظارت و کنترل ترافیک است، مورد استفاده قرار بگیرند. گفتنی است که سوئیچ های مدیریتی شبکه مجوز کنترل کامل داده، پهنای باند و ترافیک را صادر می کنند.

سوئیچ شبکه غیرمدیریتی
سوئیچ شبکه غیرمدیریتی

سوئیج شبکه غیر مدیریتی (مدیریت نشده )

این دسته از سوئیچ های شبکه هیچ گونه نیازی به پیکربندی نداشته و فعالیت خود را پس از اتصال به پریز برق آغاز کرده و روشن می شوند. سوئیچ شبکه غیر مدیریتی فاقد ویژگی پیکربندی و مدیریت و نظارت از راه دور می باشد. گفتنی است که بسیاری از این سوئیچ ها به صورت محلی تحت نظارت قرار گرفته و با به کارگیری شاخص های LED و سوئیچ های DIP پیکربندی می گردد.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که سوئیچ های غیر مدیریتی در مقایسه با نوع مدیریتی آن ها هزینه کمتری در پی داشته و غالبا در شبکه های کوچک یا در گروه های کاری موقت متصل به شبکه های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سوئیچ شبکه غیر مدیریت شونده شرایطی را فراهم می سازد که ابزارهای اترنتی بتوانند با یکدیگر در تعامل باشند. همچنین این سوئیچ ها امکان اتصال به شبکه و رد و بدل نمودن اطلاعات به محل مورد نیاز را میسر می سازند.

لازم به ذکر است که یکی از بزرگترین موانع در محیط های صنعتی عدم پشتیبانی سوئیچ شبکه غیر مدیریتی از IGMPها می باشد. این سوئیچ ها با ترافیک multi-cast درست مانند نوع broadcast برخورد می کنند. این امر در برخی شرایط نظیر عدم کنترل شبکه باعث شکست شده و زمینه بروز طوفان broadcast را فراهم می سازد.

زمان و مکان به کارگیری سوئیچ شبکه غیر مدیریتی

سوئیچ های شبکه غیر مدیریتی را غالبا به منظور متصل نمودن ابزارهایی نظیر روتر، سوئیچ روتر و… در شبکه مورد استفاده قرار می دهند. به کارگیری این سوئیچ ها همچنین در شبکه های کوچک Stand-alone دارای چند جزء نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

سوئیچ شبکه غیر مدیریتی ابزاری مناسب برای آن دسته از کارهای تحت شبکه ای است که هدف از انجام آن ها ساده تر شدن نصب اکسس پوینت های بی سیم یا دوربین های نظارتی تحت آی پی می باشد. به کارگیری این دسته از سوئیچ ها در کاربردهای خانگی، SOHO، کسب و کارهای کوچک و افزودن یک گروه کاری موقت به شبکه بزرگتر رایج می باشد.

سوئیچ شبکه غیر مدیریتی
سوئیچ شبکه غیرمدیریتی

یوزبردی شوید تا بی دردسر باشید!

خرابی سوئیچ شبکه و در نتیجه نیاز به تعمیر سوئیچ شبکه یکی از مواردی است که بسیاری از کاربران با آن رو به رو می شوند. از آن جا که تعمیر سوئیچ شبکه کاری تخصصی بوده و نیازمند مهارت و تجربه است، انجام آن از عهده هر کسی بر نمی آید. در چنین شرایطی ما به شما توصیه می کنیم که با اعتماد به متخصصان یوزبرد لذت سپردن کار به کاردان را تجربه کنید.

یوزبرد با برخورداری از تیمی متخصص در خدمت شما است تا مشکلات سوئیچ شبکه و سایر ابزارهای موجود در شبکه شما را در کوتاه ترین زمان ممکن رفع نماید. با یوزبرد یکی از بی دردسرترین صاحبان شبکه خواهید بود! با ما تماس بگیرید: 02186046771

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن