تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته باید چگونه انجام شود؟

چرا دوربین مداربسته فیلم ضبط نمی کند

ضبط نکردن دوربین مدار بسته، مشکلی است که برای بسیاری از فضاهای مجهز به دوربین مدار بسته، پیش می‌آید. دلایل مختلفی مانند عدم توجه به تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، باعث روی دادن چنین اتفاقی می‌شوند که بهتر است، با آگاهی و تخصص کافی چنین مشکلاتی رفع و رجوع شوند.

در این بخش، قصد داریم به برخی از آنها اشاره کنیم:

 • بررسی اتصالات شبکه و اینترنت WIFI

مشکل رایجی که تنظیمات ضبط دوربین مداربسته را با عملکرد نادرست مواجه می‌کند، قطعی اینترنت و ضعیف شدن پهنای باند می‌باشد. در شرایطی که بین دوربین مدار بسته و روترهای شبکه فاصلۀ زیادی باشد، اتصال به اینترنت و شبکه پایداری و ثُبات کافی نخواهد داشت. همچنین قطعی‌های مکرر اینترنت، نیز باعث روی دادن چنین اتفاقی خواهد شد. بنابراین، بهتر است موضوع اینترنت و شبکه را جدی بگیریم.

 • بررسی تجهیزات متصل به دوربین مدار بسته

حتماً تمام کابل‌ها و تجهیزاتی که به دوربین وصل شده‌اند را چک کنید. مانیتور، منبع تغذیه، تنظیمات ضبط دوربین مداربسته و کابل‌های اتصالی به پریز برق را بررسی کنید.

 • منبع تغذیه نامناسب و ناکارآمد

اگر منبع تغذیه با مشکلاتی همچون خرابی یا معیوب شدن کابل‌ها، انژکتور POE، سوییچ مواجه شود، ضبط تصویر انجام نخواهد شد. در واقع این آسیب‌ها، باعث می‌شوند، برق ارسالی به منبع تغذیه تضعیف شده و در نتیجه، تصاویر ضبط شده تاریک یا سیاه دیده شوند. ساده‌ترین راهکار، بررسی تمام اتصالات، کابل‌ها و سوییچ‌ها می‌باشد. توصیه می‌کنیم از کابل‌های کوتاه و با کیفیت BNC برای اتصالات دوربین مداربسته استفاده کنید. نکتۀ بعد اینکه، پس از تعمیر و تعویض کابل‌های منبع تغذیه، حتماً نسبت به تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، نیز دقت لازم را داشته باشید.

 • افزایش شدت جریان ولتاژ برق

با افزایش ناگهانی شدت جریانات برقی و ولتاژ، ضبط فیلم توسط دوربین مداربسته قطع شده و صفحه سیاه دیده می‌شود. در اغلب مواقع، ممکن است چنین نوساناتی باعث آسیب دیدن جدی مدارات و اتصالات دوربین شود. رعد و برق در برخی مواقع چنین شرایطی را برای دوربین مدار بسته ایجاد می‌کند. سعی کنید برای در اَمان ماندن اتصالات و تجهیزات برقی مانند دوربین، از محافظ الکتریکی و یک جسم نارسانا هنگام نصب دستگاه، استفاده کنید.

 • بررسی حافظه جانبی یا هارد دوربین مدار بسته

ظرفیت حافظۀ دوربین مدار بسته باید با دقت انتخاب شود. چرا که در صورت پر شدن حافظه دستگاه، دوربین مدار بسته به درستی عمل نکرده و ضبط تصویر نیز انجام نخواهد شد. برای آنکه علت عدم ضبط فیلم دوربین مداربسته را رفع کنید، بهتر است هارد یا حافظه را به طور کامل پاک نموده یا فرمت کنید و سپس تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، را با دقت انجام دهید. حتی می‌توانید هارد با ظرفیت بیشتر، برای دوربین تهیه کنید.

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته برای نمایش تصویر
تنظیمات ضبط دوربین مداربسته برای نمایش تصویر

عدم نمایش تصویر دوربین مداربسته

عدم نمایش تصویر در دوربین مدار بسته، بستگی به تنظیمات ضبط دوربین مداربسته دارد. ضمن آنکه، ممکن است به دلایل مختلفی مانند: قطعی اینترنت، خرابی کابل و اتصالات، معیوب بودن اتصالات داخل منبع تغذیه و . . . نیز با عدم نمایش تصویر مواجه شویم. مهمترین دلایل شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دوربین مداربستۀ فعلی خود را با کابل DVR جدید، حتماً چک کنید. ممکن است اتصال کابل به دوربین مشکل داشته باشد یا کابل به طور کامل، معیوب باشد. برای این کار، در گام اول کابل و کانکتور BNC، دوربین مدار بسته را از پشت دستگاه ضبط کننده ویدیو، جدا کرده و بعد، کانکتور را به درگاه یا پورت‌های سالم وصل کنید. بدین شکل می‌توان، مطمئن شد، خرابی از پورت DVR بوده است.
 • اتصالات و فیوزهای داخل منبع تغذیه را برای رفع مشکل ضبط فیلم دوربین مداربسته، چک کنید. گاهی اوقات سوختگی فیوز یا (Power Supply Box) باعث عدم نمایش تصویر دوربین خواهد شد. با تعویض فیوزهای سوخته شده و بررسی دقیق اتصالات منبع تغذیه و تست فیوز و سوییچ‌ها، مشکل را می‌توانید رفع کنید.
 • عدم تطبیق DVR و دوربین مدار بسته

در شرایط دیگر، ممکن است عدم سازگاری دستگاه ضبط کننده ویدیو با دوربین، عامل دیگر عدم نمایش تصاویر باشد که بهتر است این مشکل نیز با بررسی کانکتورها، تجهیزات و اتصالات دیگر، رفع شود.

بهترین روش بالا بردن کیفیت فیلم دوربین مداربسته

برای افزایش کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته علاوه بر بررسی تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، حتماً به نکات زیر نیز توجه توجه داشته باشید:

 • برخی از دوربین‌های مدار بسته، ممکن است به دلیل اختلاف میزان نور محیط داخلی با محیط خارجی، تصویر واضحی ارائه نکنند. برای رفع این مشکل، از تکنولوژی به نام WDR استفاده شده است. با این تکنولوژی اختلاف ایجاد شده جبران شده و تصویر نیز شفاف و واضح نمایش داده خواهد شد.
تنظیمات ضبط دوربین مداربسته برای افزایش کیفیت تصاویر
تنظیمات ضبط دوربین مداربسته برای افزایش کیفیت تصاویر
 • به هر میزان که رزولوشن دوربین مدار بسته بالا باشد، کیفیت تصاویر نیز بهتر خواهد بود. برای فضاها و اماکنی که نیاز به مشاهدۀ جزییات بیشتری دارند، باید دوربین با رزولوشن یا وضوح بالاتر تهیه شود. البته بهتر است، علاوه بر این خرید چنین دوربینی، به تنظیمات ضبط دوربین مداربسته نیز دقت شود.
 • لنز دوربین مدار بسته بر کیفیت و وضوح آن اثرگذار است. اگر لنز قوی و دارای قابلیت تغییر فاصله کانونی باشد، مسلماً دسترسی به وضوح بیشتر نیز امکان‌پذیر است. برخی دوربین‌های مدار بسته، دارای لنز ثابت و فاصله کانونی ثابت هستند.

علت تارشدن و قطع شدن تصاویر دوربین مداربسته

شایع‌ترین دلایل تار شدن تصاویر دوربین مداربسته و همچنین قطع شدن آن شامل برخی موارد زیر می‌باشد:

 • تنظیم نادرست عمق میدان یا دیافراگم (Aperture) دهانه لنز
 • آلوده شدن اطراف یا سطح بیرونی لنز
 • آسیب به منبع تغذیه نیز باعث بروز این مشکل خواهد شد. که در پس از رفع این مشکل، باید مجدداً به تنظیمات ضبط دوربین مداربسته نیز توجه نمایید.
 • کثیف شدن سنسور دوربین
 • فوکوس نادرست لنز دوربین مدار بسته
 • وجود نور مادون قرمز
 • خرابی یا آسیب جدی وارده به لنز دوربین مدار بسته

علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

تغییر رنگ تصاویر در دوربین مدار بسته، ممکن است به دلایل مختلفی مانند، عدم دقت کافی در تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، سیستم عامل یا نرم افزار نامناسب و شرایط جَوی آب و هوا، اتفاق بیفتد. که از نظر کارشناسان عملکرد نادرست فیلتر رنگی IR Cut می‌باشد. این فیلتر وظیفۀ کنترل نور مادون قرمز و جلوگیری از ورود نور را، به داخل سنسور دوربین مدار بسته دارد. با نصب این فیلتر در مقابل سنسور دوربین، از بروز چنین مشکلی جلوگیری خواهد شد. البته باید یادآور شویم که این فیلتر در شرایط آب و هوایی (-20 درجه سانتیگراد) چنین مشکلی خواهد داشت.

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته جهت رفع مشکل تغییر رنگ تصاویر
تنظیمات ضبط دوربین مداربسته جهت رفع مشکل تغییر رنگ تصاویر

علت کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته

علاوه بر بررسی تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، به نکات زیر نیز، جهت رفع مشکل دید در شب دوربین مدار بسته توجه نمایید:

 • روشن بودن LED مادون قرمز دوربین مدار بسته
 • منعکس شدن مستقیم نور داخل لنز دوربین مدار بسته
 • عدم استفاده از فیلتر رنگی IR Cut
 • کثیف شدن اطراف یا سطح بیرونی لنز دوربین مدار بسته
 • نامناسب بودن فضای نصب دوربین

برای آنکه رفع مشکل ضبط فیلم دوربین مداربسته به درستی انجام شود، بهتر است علاوه بر بررسی نکات ذکر شده از فرد متخصص و حرفه‌ای در حوزۀ دوربین‌های مدار بسته نیز راهنمایی بخواهید تا سریع‌تر به نتیجۀ مطلوب برسید.

منبع: arghavannet.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now