تعمیر چیپ گرافیک لپ تاپ

چیپ گرافیک واحد پردازش گرافیک مادر برد است که این چیپ وظیفه ی پردازش کلی محاسباتی را بر عهده دارد و امور مربوط به پردازش تصویر را انجام می دهد و تعمیر چیپ گرافیک کاری تخصصی است ک باید توسط کارشناسان انجام شود .

یوز برد ( چاربرد ) ، دارای تیمی از کارشناسان و متخصصان می باشد که می توان با خیال راحت تعمیر چیپ گرافیک و یا دیگر قطعات لپ تاپ را به آن سپرد . 

 

                                               ⇐   تماس با ما ⇒ 

 

                                           ⇐ ثبت درخواست تعمیر

تعمیر چیپ لپ تاپ

در هر لپ تاپ ، تعدادی چیپ وجود دار که در جاهای مختلفی لپ تاپ قرار میگیره . هر کدام از این چیپ ها دارای وظیفه ای بسیار مهم هستند که در صورت نبودشان ، ممکن است لپ تاپ شما به مشکل بخورد . پس تعمیر کردن و تعویض آن ها امری بسیار ضروری و مهم است . یوزبرد ( چاربرد ) در این زمینه دارای تخصص می باشد و می توانید با خیال راحت مشکل خود را به ما بسپارید

این تصویر های تولید شده هر کدام در کانال های گوناگونی ارسال میشود که در ادامه تعدادی از آن ها را بررسی میکنیم .

  • تصویر لپ تاپ همان تصویری است که در کانال اصلی فرستاده می شود و به صفحه نمایش اصلی لپ تاپ ارسال می شود .
  • گزینه بعدی تصویری است که از کانال دیگری به سمت خروچی های CRT فرستاده می شود . این تصویر را میتوانیم با اتصال مانیتور خارجی دریافت کنیم .
  • اضافه بر این بیشتر مادر بردها می توانند به خروجی اجزای دیگری که ما آن را پورت اچ دی ام آی میشناسیم تصویر را ارسال کنند.

دقت کنید که اگر تصویر روی یک کانال سالم بود ، به معنی سالم بودن چیپ نمی باشد . ولی می توان گفت اگر تصویر خدشه دار باشد می توان گفت دلیل اصلی خراب بودن چیپ است .

وقتی که چیپ گرافیک خراب باشد ممکن است روی یکی از کانال های خود تصویر داشته باشد مثلا شما روی مانیتور لپ تاپ تصویر ندارید ولی میتوانید با وصل شدن به مانیتور بیرونی تصویر را دریافت کنید.

چند نشانه از خرابی چیپ گرافیک لپ تاپ

خرابی چیپ گرافیک لپ تاپ ، خودش را با علائم زیر نشان میدهد که در ادامه بررسی یکنیم .

1.دستگاه شما روشن می شود اما تصویر خدشه دار و بهم ریخته ایی دارید که در این شرایط ممکن است یا تصویر شطرنجی باشد ، یا رنگ ها بهم ریخته و خطوط رنگی روی صفحه نمایش ایجاد شود . علاو ه بر این ، ممکن است تصویر به صورت خاکستری و مات و با لکه باشد .

3.لپ تاپ روشن می شود ولی بعد از نمایش داده شدن لوگوی ویندوز تصویر مشکی میشود

4.دستگاه روشن می شود ولی بعد از یک کمی کار کردن تصویر یواش وکند می شود و علاوه بر آن بی کیفیت و تار می شود .

رنگ ها در آمیخته است و به اصطلاح تصویر فریز می شود که در بیشتر موارد با سرویس خنک کننده تعمیر می شود.

5.لپ تاپ روشن می شود ولی تصویری که مشاهده می کنیم آبی رنگ است.

6.دستگاه روشن می شود اگر درایور گرافیک دستگاه وصل و نصب شده باشد در ویندوزبلواسکرین دیده می شود و لپ تاپ ریست می شود.

7.در مورد آخر یک نشانه ی سخت افزاری هم وجود دارد افرادی که به تعمیرات علاقه مند هستند اگر توجه کنید روی چیپ گرافیک چند عدد خازن اس ام دی هست که می توانید با یک اهم متر روی حالت تست قرار دهیم یک پراب را روی بدنه ویک پراب را به دو طرف خازن وصل میکنیم که در اینصورت ممکن است در هر دو طررف صدای بوقی بشنوید وعدد کمتر از 0007را ببینیم اگر تعداد خازن ها به بالاتر از دو عدد رسید باید که چیپ را عوض کنیم

دلایل خرابی چیپ گرافیک لپ تاپ

متداول ترین دلایل خرابی چیپ گرافیک لپ تاپ استفاده زیاد و سنگین در زمان طولانی می باشد .

می توان بازی ها و نرم افزار های گرافیکی و تماشای فیلم را از این دسته معرفی کرد  که باعث ایجاد حرارتی زیاد می شود و باعث می شود ساعت های زیادی را با دمای بالا کار کند .

حال اگر سیستم خنک کننده به خوبی از پس خنک کردن دمای چیپ بر نیاید ، و به علت ایراد فنی یا سرویس نکردن به موقع نتواند دمای چیپ را کنترل کند. با ابن حال ، اکسید ، به صورت یک لایه در آلیاژ پایه های چیپ شکل میگیرد و ارتباط چیپ با مادربرد را قطع میکند  .

از دیگر دلایل خرابی چیپ لپ تاپ 

  1. تداوم اجرای نرم افزارهای سنگین روی لپ تاپ مثل اجرای بازی های گرافیکی بر روی لپ تاپ ویا تماشای فیلم های طولانی مدت ویا اجرای ذبرنامه های شبیه سازی سه بعدی روی دستگاه.
  2. خراب بودن سیستم خنک کننده لپ تاپ که منجر به داغ کردن بیش از حد دستگاه  می شود.
  3. اتصالی کردن کابل فلت مانیتور یا هر نمایشگر دیگری که به لپ تاپ وصل باشد
  4. نفوذ کردن هر گونه مایعات به لپ تاپ
  5. تمام شدن عمر دستگاه یا فرسودگی لپ تاپ
  6. نوسان های مرتبط با برق و منبع تغذیه

یکی از بهترین راه حل ها تعویض چیپ گرافیک است که پر هزینه هم هست .این نکته را هم باید بدانید که مادربرد دفعات کمی می تواند در دستگاه تعویض چیپ قرار بگیرد پس بنابراین در موردهای خراب شدن چیپ توصیه می شود که یکی از دفعات را صرف عوض کردن چیپ کنید نه تعمیر آن وبرای تعویض و تعمیر با کارشناسان مشورت کنید.

روش های جلوگیری از خرابی چیپ گرافیک لپ تاپ

قطعا میدانید که با عوض کردن چیپ لپ تاپ ، ممکن است هزینه زیادی برای شما ایجاد شود. در عین حال برای لپ تاپ شما یک امتیاز منفی به شمار می آید که بسیار از ارزش دستگاه شما می کاهد . پس توجه داشته باشید که در بروز مشکل برای لپ تاپتان رعایت لازم را انجام دهید .

برای جلوگیری از خراب شدن چیپ لپ تاپ یکی از مهم ترین کارهایی که می توانیم انجام دهیم ، پایین نگه داشتن دمای لپ تاپ است که برای اینکار باید از تجهیزاتی مانند  سطح صاف چوبی یا فلزی و یا شیشه ایی مثل میز کار استفاده کنید و لپ تاپ  را روی سطوح پرز دار مثل پتو ،  فرش یا پارچه قرار ندهید .

یکی دیگر از کار های مهمی که باید برای جلوگیری از خرابی چیپ لپ تاپ انجام دهید ، انجام و سرویس دوره ای سیستم خنک کننده می باشد . که در بهترین حالت باید اینکار را هر دو سال یکبار انجام دهید . علاوه بر آن می توانید با استفاده کردن از پد لپ تاپ ، در خنک شدن دستگاه نقش داشته باشید .  البته توجه کنید که کول پد نمیتواند جای سیستم خنک کننده را بگیرد.

یوز برد  ( چاربرد ) ، تخصصی ترین تیم تعمیرات قطعات از جمله ، تعمیر قاب لپ تاپ می باشد . در صورت بروز مشکل با ما در ارتباط باشید . در سریع ترین زمان مشکلتان حل خواهد شد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now