تعمیر مدار شارژ لپ تاپ

گاهی اوقات لپ تاپ ما روشن نمی شود و با وجود اینکه باتری آن به شارژهست باز هم شارژ خالی می کند و شارژ نمی کند یا گاهی اوقات برای اینکه لپ تاپ ما روشن بماند باید همیشه به شارژ متصل باشد. هر زمانی که با این موارد و مشکلات روبرو شدیم باید بدانیم که مدار شارژر لپ تاپ ما دچار مشکل شده است و خراب شده.

اگر مدار شارژر دستگاه شما دچار نقصان شده باشد مشکلاتی به وجود می آورد که از جمله این مشکل ها شارژ نشدن لپ تاپ و شارژ نگه نداشتن است .

 

 

 

تعمیر مدار شارژ لپ تاپ

 

نکته ی بسیار مهمی که هست  ، برای برطرف شدن این مشکل و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ باید توسط تعمیر کاری که مهارت کافی دارد تعمیر صورت بگیرد که در غیر این صوررت ، ممکن است به دیگر قطعات نیز لطمه وارد شود . مدار شارژ دستگاه از قسمت های مختلفی درست شده است که زمانی که هر یکی از قطعه های آن خراب باشد با مشکلات بسیاری روبرو خواهیم شد.

برای اینکه مشکل و علت اصلی خرابی ها را بدانیم باید مدار شارژر باتری را به دقت بررسی کنیم تا علت اصلی را پیدا کنیم .

می توان گفت زمانی که مدار شارژر لپ تاپ ،به مشکل میخورد ، از مهم ترین مشکلاتی که ایجاد می شود شارژ نشدن لپ تاپ می باشد . علاوه بر این ، می تواند راحتی کار کردن با لپ تاپ را در هنگام حمل و نقل از ما بگیرد که این باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و زیادی می شود.

 

 

 

دلیل خرابی شارژر لپ تاپ

 

یکی از دلایل اصلی خراب شدن مدار شارژر لپ تاپ نواسانات برق است و وجود داشتن ولتاژهای غیر استاندارد .که عبور کردن این ولتاژهای غیر استاندارد از شارژر لپ تاپ به دستگاه وارد می شود و یک شوک الکترونیکی مخرب را وارد دستگاه می کند که این موضوع به راحتی موجب سوختگی آی سی ها و ترانزیستورهای مدار شارژر می شود.

یکی از علت های اصلی شارژ نگه نداشتن لپ تاپ خرابی باتری یا مداری بنام مدار شارژر باتری است که البته فرسوده شدن کابل لپ تاپ و سوختن آداپتور نیز می تواند عوامل دیگری برای شارژ نشدن دستگاه باشد.

 

 

 

نحوه تشخیص اختلال مدار شارژ لپ تاپ

 

همان طور که قبل هم گفته شد واکنش نشان ندادن لپ تاپ به اتصالات الکترونیکی وقتی که کابل و آداپتور در سلامت کامل است این موضوع ثابت می کند که شارژر مدار دستگاه ما دچار مشکل است و خراب است.

باید به این نکته ی مهم نیز توجه داشته باشیم که برای اینکه از سلامت کابل یا شارژر خود مطمِئن شویم هیچ گاه نباید برای تست این موضوع از شارژر های دستگاه های دیگری استفاده کنیم چون هر دستگاه و هر لپ تاپ ، متناسب با ساختار های فنی درونی خود نیازمند ولتاژهای منحصر به فرد و مخصوصی است و شارژر خاص خودش را دارد . با استفاده کردن از شارژر های متفرقه ی دیگر سیستم ها ممکن است خرابی های مدار شارژر شما افزایش پیدا کند.

لپ تاپ ها دستگاه هایی هستند که از قطعه های ریز و درشت زیادی تشکیل شده اند و بردها و مدارها هم دارای اجزای مختلف هستند که این اجزا ها با همکاری هم یک تراشه ی فشرده را تشکیل می دهند . مدار شارژر لپ تاپ هم اینگونه است.

 

 

 

اجزای تشکیل دهنده مدار شارژر لپ تاپ

 

مدار شارژر لپ تاپ تشکیل شده است از ترانزیستورها /کانکتورهای برق و آداپتور مجزا که این اجزا در شارژ کردن باتری لپ تاپ موثر است.

خراب شدن هر یک از این اجزای بالا  که نام برده شد می تواند به کار نکردن کلی مدار شارژر لپ تاپ ختم شود. تعمیر این مدار باید به روشی باشد که وقتی آن را تعمیر کردیم دوباره برق به راحتی به باتری لپ تاپ انتقال داده شود.

تعمیرات لپ تاپ و یا تعمیرات اجزای آن که از جمله این اجزا ، مدار شارژر لپ تاپ هست به نظر می رسد که شاید این تعمیرات به ظاهر کار ساده ایی باشد اما با یک اشتباه کوچیک که منجر به خرابی هر یک از این اجزا شود می تواند به قطعات دیگر دستگاه آسیب وارد شودویا حتی ممکن است باعث سوخته شدن آنها بشود.

به دلیل حساسیت و ظرافتی که در ساختار این اجزا و قطعات وجود دارد نباید تعمیر شارژر لپ تاپ را دست هر تعمیر کاری سپرد.

نکته ی بسیار مهم این است که تعمیر این بخش از دستگاه را باید دست تعمیرکاری ماهر سپرد که دانش و مهارتهای کافی را برای این کار داشته باشد چون اگر مهارت کافی نداشته باشد برای تعمیر ویا ابزار مناسب و کافی نداشته باشد احتمال از کار افتادن مدار و به وجود آمدن خسارتهای بیشتری باشد که این خسارتها جبران ناپذیر باشد.

پس همان طور که گفته شد تعمیر مدار شارژر لپ تاپ باید در شرایط خاص انجام شود تا سیستم یک بار دیگر بتواند به فعالیت خود ادامه دهد

این تعمیرات تخصصی به تست جداگانه احتیاج دارد و باید بررسی بشود که آیا آی سی سوخته و یا از کار افتاده است و باید تست مدار شارژر انجام شود توسط متخصصان ماهر

 

 

 

تفاوت شارژر لپ تاپ با آداپتور

 

شارژر لپ تاپ وسیله ای است که جریان ای سی را به جریان دی سی تبدیل میکند . منبع تغذیه ی دی سی یک منبع ویژه برای باتری های قابل شارژ است که شامل یک مدار کنترل است.

و آداپتور یک منبع تغذیه داست که می تواند ولتاژ بالا را بزای استفاده از دستگاه های حساس اکترونیکی کاهش دهد.

آن چیزی که موجب تامین شارژ باتری لپ تاپ می شود ارتباط نزدیکی است که بین قطعات مدار شارژ وجود دارد ، مثل آی سی های ورودی /خروجی ای سی شارژ و کانکتورهای باتری و آداپتور .

 

 

 

 

 مراحل کار با مدار شارژر لپ تاپ

 

در مرحله ی اول آداپتور را به لپ تاپ وصل میکنید در حالی که درون لپ تاپ باتری وجود ندارد .

زمانی که آداپتور را به سیستم وصل میکنید جریان برق به طرف ترانزیستور 1 حرکت می کند و بعد به آی سی شارژ می رسد .

حال اگر آی سی شارژ شروع به تحریک کردن ترانزیستور 1 بکند این کار باعث می شود که جریان برق به سمت آی سی ورودی/خروجی برود  و از طرف دیگر  به سمت ترانزیستور 2 حرکت کند .

 

از دیگر اقداماتی که برای آن نیاز به تخصص می باشد ، تعمیر فن لپ تاپ می باشد . با کلیک روی لینک اطلاعات بیشتری در این زمینه مطالعه نمایید .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now

به بالای صفحه بردن