تعمیر فن لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ

یکی از آزار دهنده ترین مشکلات لپ تاپ ، خرابی فن می باشد که در صورت تعمیر نشدن آن خسارات زیادی را برای لپ تاپ ایجاد میکند . زیرا در خنک کردن لپ تاپ به مشکل میخورد . پس اگر احتمال خرابی لپ تاپ تان را می دهید ، اقدام به تعمیر فن لپ تاپ کنید . 

  یوزبرد ، تخصصی ترین مرکز تعمیر فن لپ تاپ و دیگر قطعات آن در تهران ، با برترین متخصصان می باشد .

.                              

                                    ⇐   تماس با ما

 

                               ⇐ ثبت درخواست تعمیر

 

 

                                                                 

تعمیر فن لپ تاپ 

 

می توان گفت یکی از مهم ترین قطعات لپ تاپ ، فن آن می باشد زیرا دارای نقش بسیار مهمی در سلامتی لپ تاپ دارد . با خنک کردن لپ تاپ از سوختن و مشکلات زیادی جلوگیری میکند . در ادامه با نکاتی اشنا خواهید شد که باعث جلوگیری از خرابی فن کامپیوتر شما می شود.

 

 

نشانه های خرابی در فن لپ تاپ

 

گرمای زیادی در فن لپ تاپ

 

اگر در هنگام کار با لپ تاپ در سر انگشتان دست خود و کف دست خود گرمای زیادی احساس کرددید یکی از نشانه های خرابی فن لپ تاپ شما استا ، لبته در مواردی در موقع پردازش های سنگین مثل بازی و ادیت احساس کردن گرما روی کیبورد دستگاه طبیعی است.

 

 

صداهای غیر طبیعی در فن لپ تاپ

 

فن های لپ تاپ در طول زمان تکامل یافته اند در بسیاری از مواقع فن ها اصولا بی صدا هستند اگر صدای غیر معقول و غیر طبیعی در دستگاه خود شنیدید و مطمین هسنید که این صدا مربوط به هارد دستگاه  شما نیست پیشنهاد میکنیم که لپ تاپ خود را به یک  متخصص نشان دهید.

 

هنگ کردن لپ تاپ

 

وقتی دستگاه شما بدون هیچ دلیل مشخصی هنگ می کند یکی از نشانه های خرابی فن لپ تاپ است و اگر احساس می کنید اخیرا دستگاه شما در کارهای مختلف کند عمل می کند یکی دیگر از نشانه های خرابی فن دستگاه شما است.

 

 

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

 

اگر لپ تاپ شما خود به خود و نابهنگام خاموش می شود احتمال خیلی زیاد دستگاه شما دچار مشکل حرارتی شده است و احتمال اینکه فن آن مشکل داشته باشد زیاد است زیرا مکانیزم محافظتی هنگامی که دمای قطعه از یک حدی بالاتر رود جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه به طور اتوماتیک دستگاه خاموش می شود.

 

روش های تعمیر فن لپ تاپ

 

لطفا در صورتی که اطلاعات کافی در مورد تعویض فن لپ تاپ ندارید خود سرانه اقدام نکنید زیرا میتواند آسیب جدی به دستگاه شما بزند روش صحیح ، این است که به نمایندگی مخصوص لپ تاپ خود مراجعه بفرمایید.

 

 

راهکار جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ :

 

  • بستن نرم افزارهای در حال اجرا : وقتی چندین نرم افزار سنگین روی لپ تاپ شما باز باشد باعث بیش از اندازه گرم شدن cpu دستگاه می شود برای همین بهتر است روی پوشه ی برنامه ها گزینه task manager را انتخاب کنید و ببینید کدام برنامه منابع سیستم را به خود اختصاص داده است.
  • گرفتن گرد و غبار انباشته شده روی فن دستگاه : یکی دیگر از دلایل آسیب پذیری دستگاه ، قرار گرفتن گرد و غبار و رطوبت روی قطعات دستگاه است بنابراین بهتر است هر چند ماه یکبار فن دستگاه خود را تمیز کنید. البته باید این تمیزی با حساسیت و مهارت انجام شود و پیشنها می شود توسط یک متخصص این کار انجام شود.
  • لپ تاپ خود را در جا به شدت گرم و مرطوب قرار ندهید.
  • از یک فن جدید خنک کننده بیرونی برای دستگاه خود استفاده کنید.
  • هر چند وقت یکبار لپ تاپ خود را نزد یک متخصص ببرید تا گرد و غبار فن دستگاه را بگیرد.
  • از نرم افزارهای سنگین گرافیکی به مدت طولانی مدت استفاده نکنید.
  • از بازکردن لپ تاپ خود به صورن خودسرانه و نداشتن مهارت کافی در منزل خودداری کنید.
  • استفاده از فن خارجی : فن های خارجی یا کول پد دستگاه هایی هستند که برای خنک شدن لپ تاپ ها به کار می روند بهتر است یک کول پد مناسب خریداری کرده تا در زمان هایی که از برنامه های گرافیکی سنگین یا از بازی های سنگین روی دستگاه اجرا می کنید از آن کول پد استفاده کنید. اینکار باعث دیرتر خراب شدن فن دستگاه شما می شود و دیرتر به تعمیر کار مراجعه می کنید.
  • تعویض فن لپ تاپ : فن دستگاه جزو قطعاتی است که تعمیر آن تا حدی راحت است اما گاهی ممکن است آسیب های وارده به آن در حدی نباشد که تعمیر فن امکان پذیر باشد و  از نظر اقتصادی قابل توجیه نباشد در این مرحله راه حل درست تعویض فن قدیم با یک فن جدید است.
  • استفاده از نرم افزار های کنترل سرعت : در دنیای نرم افزارها  برنامه های متفاوتی وجود دارد که برای تنظیم سرعت فن لپ تاپ استفاده می شود ، با دانلود این نرم افزار ها و اجرای آن ها روی دستگاه سرعت کارکرد فن دستگاه کمتر می شود و سبب می شود که صدای فن دستگاه کاهش پیدا کند .

یکی از این برنامه ها speed fan نام دارد و استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است .

کاری که فن دستگاه انجام می دهد این است که گرمای چیپ ها که توسط سینک به فن منتقل شده است را به بیرون لپ تاپ انتقال می دهد.

 

 

انواع فن لپ تاپ 

 

فن ها دارای دو مدل مکنده و دمنده می باشند. فن دمنده با کشیدن هوای خنک از بیرون سیستم موجب خنکی دستگاه می شوند و  گرمای تولید شده توسط سیستم را به بیرون از سیستم انتقال می دهند که در دو صورت باعث خنکی دستگاه می شود. در ضمن بهتر است بدانید که گرمای تولید شده توسط چیپ ها از طریق خمیری به نام سیلیکون به سینک ، و از سینک ، به فن انتقال داده می شود.

 

 

انواع روش عیب یابی فن لپ تاپ

 

برای تعمیر فن لپ تاپ به صورت تخصصی اول باید به طور کامل و دقیق دستگاه را بررسی کرده و مشکلات دستگاه تشخیص داده شود . اغلب نشانه های خرابی فن لپ تاپ به شکل ویژه میتوانند خرابی قطعه را هشدار دهند ، از طرفی از آنجایی که دستگاه گرم می شود ، به دلیل خرابی فن سیستم قابلیت خنک شدن خود را از دست داده و ممکن است که دستگاه ، خود به خود خاموش شود .

از طرفی بعد از ساعت های طولانی  از روشن بودن دستگاه ممکن است هیچ صدایی از سیستم شنیده نشود و فن دستگاه به کار نیفتد . در صورتی که اگر فن دستگاه سالم باشد ، این قطعه بلافاصله بعد از روشن شدن دستگاه و کار کردن با آن، باید روشن شود و کار خنک کردن را انجام دهد که با کار کردن بیش از حد با سیستم به سی پی یو دستگاه لطمه وارد نشود چون این قطعه با گرم شدن بیش از حد از کار می افتد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now